Хвороба Грейвса і тиреотоксикоз (дифузний токсичний зоб)

Хвороба Грейвса – аутоімунне захворювання, причиною якого є виникнення антитіл до рецептору тиреотропного гормону (АТ до рТТГ), які можуть уражувати щитовидну залозу із розвитком тиреотоксикозу (надлишку гормонів щитоподібної залози), м’які тканини орбіти із розвитком ендокринної орбітопатії  та/або шкіру (претібіальна мікседема, тиреоїдна дермопатія).

Найчастіше пацієнти звертаються у зв’язку із тиреотоксикозом, який проявляється у серцебитті, схудненні, пітливості, слабкості, безсоння, треморі, збільшенні щитоподібної залози, підвищенні артеріального тиску, або появою екзофтальму та скаргами на сльозотечу, погіршення гостроти зору, появі двоїння.

Для підтвердження діагнозу, визначення прогнозу захворювання і призначення адекватного лікування  необхідно визначити рівень тиреотропного гормону крові (буде значно знижений), рівні вільного тироксину і трийодтироніну (будуть підвищені), рівень антитіл до рецептору ТТГ (буде підвищений). Інколи лікар може вам запропонувати визначення інших видів антитіл (до тиреопероксидази і тиреоглобуліну) для виключення тиреотоксичної фази аутоімунного тиреоїдиту. У світі також виконують сцинтіграфію з технецієм для диференційної діагностики різних форм тиреотоксикозу, яке є особливо корисним у разі багато вузлового зобу, проте в Україні цей метод майже не застосовується. У більшості випадків його замінює визначення рівня антитіл до рецептору ТТГ. Також  корисним буде проведення ультразвукового дослідження щитовидної залози.

 

Залежно від рівня антитіл до рецептору ТТГ і розміру щитовидної залози лікар обирає метод лікування тиреотоксикозу. На сьогодні існує три основні методи: медикаментозний (антитиреоїдні препарати), радіоактивний йод і хірургічний (тотальна тиреоїдектомія). Останні 2 методи є радикальними (при належному виконанні) і призводять до гіпотиреозу (зниженню рівня тиреоїдних гормонів) і пожиттєвому прийомі замісної терапії препаратами Л-тироксину (лікування є безпечним і немає побічних ефектів). 

©2020 by Черенько