top of page

Інсулінома

Інсулінома - гормонально-активна пухлина, яка розвивається із ß-клітин острівців Лангерганса підшлункової залози і продукує у великій кількості інсулін (1 г пухлини містить в 40 раз більше інсуліну, ніж нормальна тканина підшлункової залози). Зустрічається вона дуже рідко(до 1 випадку на 100000 чоловік), але серед інших нейро-ендокринних пухлин - це найбільш поширена(70-75%) пухлина.  Інсулінома у 85-90% - одиночна доброякісна пухлина, що  локалізується в підшлунковій залозі, 10-15% - це множинні пухлини, у 1% зустрічається поза ПЗ: у стінці дванадцятипалої кишки, жовчному міхурі, воротах селезінки.

Існує багато клінічних симптомів цієї хвороби, але найбільш характерні об’єднані класичною тріадою Уіппла:

  • нервовопсихічні порушення: втрата свідомості натще або після фізичного навантаження

  • гіпоглікемія (рівень глюкози в крові нижче 2,8 ммоль/л)

  • приступ гіпоглікемії швидко ліквідується введенням глюкози або вживанням цукру

Для діагностики інсуліноми велике значення мають результати лабораторних обстежень із підтвердженням наявності органічного гіперінсулінізму. Тільки після цього має розпочинатися локалізація пухлини за допомогою інструментальних методів діагностики.

Діагноз гіперінсулінізму (інсуліноми) ставлять за наявності сукупності ознак:

  • цукор крові < 2,8 ммоль/л

  • інсулін крові ≥ 3 мкМО/мл

  • С-пептид крові ≥ 0,2 нмоль/л

  • усі 3 тести одночасно і на тлі негативного аналізу сечі на препарати сульфонілсечовини

Зазвичай підтвердити діагноз гіперінсулінізму вдається під час проведення 72-годинної проби із голодуванням. Пробу проводять у стаціонарі до падіння цукру менше 3 ммоль/л, на тлі чого набирають аналіз крові на рівень інсуліну і С-пептиду.

Вимірювання глікемічного профілю, глікозильованого гемоглобіну та проведення тесту толерантності до вуглеводів наразі не несуть жодної вірогідної інформації для встановлення діагнозу гіперінсулінізму та не мають застосовуватися.

Інсулінома в більшості випадків поодинока пухлина. Множинні інсуліноми зустрічаються у 10% випадків, і в 10% хворих вони малігнізують і метастазують. Складність доопераційної діагностики пов’язана з тим, що у 90% випадків розміри пухлини не перевищують 1 см.

Для визначення локалізації пухлини використовують ультразвукове обстеження (УЗО), ендоскопічне (ЕУЗО) та інтраопераційне ультразвукове обстеження (ІОУЗО), комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ), ангіографію та кальцій-стимульовану ангіографію.

Основним і радикальним методом лікування гіперінсулінізму є видалення пухлини. Чим раніше проведено хірургічне лікування, тим більше шансів на одужання і відновлення працездатності хворого. Показами до оперативного лікування є діагноз гіперінсулінізму та наявність пухлини в ПЗ.

На сьогодні, операцією вибору вважають енукліацію пухлини, в інших випадках рекомендують виконувати резекцію ПЗ. Якщо інсулінома розташована у ділянці головки ПЗ виконується панкреато-дуоденатльна резекція.

За наявності метастазів в печінку та/або збережені гіпоглікемії після оперативного лікування застосовують консервативнку терапію. Так для консервативної терапії використовують діазоксид, стрептозотоцин, адріаміцин, 5-фторурацил, митраміцин, кортікостероїди, делантин, А-аспіразу, туберцидин, глюкокортикоїди. Більш сучасними, однак незавжди більш ефективними, є аналоги соматостатину (октреотид, сандостатин ЛАР, ланреотид), інгібітори mTOR (еверолімус) та тирозин-кінази (сунітініб).

 

Наразі жодний препарат не продемонстрував високої ефективності, тому золотим стандартом лікування залишається оперативне втручання.

З приводу діагностики та лікування ви можете звернутися до ендокринологів нашого центру. Наші лікарі віддають перевагу очній консультації, але консультують і онлайн мешканців як Києва, так і України.

Якщо мова йде про операцію, то краще записатися на пройом до професора Черенька Сергія Макаровича:

  • професор хірургії (2005), доктор мед. наук (2000), Заслужений діяч науки і техніки України (2010)

  • національний делегат України в Європейському Товаристві Ендокринних Хірургів (ESES) 

  • FEBS/DES: єдиний ендокринний хірург на пост-радянському просторі, що пройшов сертифікацію екзаменаційною комісією Європейського бюро хірургії (European Board of Surgery), підрозділом Ендокринної хірургії (Division of Endocrine Surgery) та відзначений Сертифікатом відповідності вимогам Європейського Союзу Медичних Спеціальностей (U.E.M.S. - European Union of Medical Specialities).

Для запису на консультацію перейдіть за посиланням або зв’яжіться з нами за телефонами: +380964352400 +380664632400.

Важливо! Будь ласка, підготуйте для лікаря перелік препаратів, що ви приймаєте, адже це може вплинути на результати обстеження і можливі призначення!

bottom of page