
Наднирники
Наднирники - ці два невеличкі органи знаходяться над нирками (тому мають таку назву), проте функціонально не мають нічого спільного. Вони виробляють вкрай важливі гормони (адреналін, норадреналін, кортикостероїди, андрогени), які регулюють в організмі рівень артеріального тиску і водно-сольовий баланс, обмін речовин і впливають на статеві функції і вторинні статеві ознаки.
Симптоми
Коли лікар може запідозрити хворобу надниркових залоз?
-
У випадках важкої артеріальної гіпертензії (високі цифри артеріального тиску, погана компенсація на тлі трьох і більше гіпотензивних препаратів, у випадках ускладнень – інсульти, інфаркти, аритмії)
-
у випадках кризової гіпертонії
-
у разі виявленого низького рівня калію крові або підозрі на це (судоми, м’язова слабкість, відчуття «повзання мурашок»)
-
у разі випадкового виявлення пухлинних утворень у проекції надниркових залоз за результатами комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії або ультразвукового дослідження
-
якщо у ваших родичів є захворювання надниркових залоз
-
якщо ви різко набрали вагу, з’явилися полоси розтягнення, надлишковий ріст волосся, витончення шкіри
-
у випадках зниження артеріального тиску, схуднення, потемніння шкіри, нудоти і блювання (надниркова недостатність)
-
різка зміна (огрубіння) голосу, зміна характеру волосся за чоловічим типом у жінок
Дослідження
Враховуючи те, що надниркові залози виробляють декілька гормонів, а їх робота контролюється гіпофізом, то перевіряти всі гормони є не зовсім коректно і дуже дорого. Отже лікар спеціаліст залежно від клінічної ситуації обирає певні дослідження, які мають виконуватися за строго визначених умов.
Які аналізи ви можете зробити перед першим візитом до лікаря ендокринолога?
-
Нічний дексаметазоновий тест: о 23.00 треба прийняти 2 таблетки дексаметазону по 0,5 мг (сумарно 1 мг), а вранці о 8.00-9.00 необхідно здати кров із вени на рівень кортизолу у крові. Тест є безпечним і дуже точним для виключення надлишку вироблення кортизолу. Не робіть тест, якщо за 1-2 тижні до цього ви приймали глюкокортикоїдні гормони (дексаметазон, преднізолон, метилпреднізолон, метипред, гідрокортизон, дипроспан)
-
Рівень калію крові
-
Якщо Ви не приймаєте гіпотензивні препарати, то можна виконати визначення альдостерон-ренінового співвідношення. Якщо ви приймаєте спіронолактон (верошпірон) або еплеренон (інспра, еплерес, еплетор, реніаль, декріз), то ці препарати треба відмінити принаймні на 6 тижнів до визначення альдостерон-ренінового співвідношення, для більшості інших препаратів період відміни складає 2 тижні. Якщо у вас високі рівні артеріального тиску, то лікар запропонує вам тимчасово замінити ваші звичні препарати на препарати, що не будуть впливати на альдостерон і ренін (наприклад, доксазозин і діакордин ретард)
-
Для оцінки рівня адреналіну і норадреніну у пацієнта найбільш надійним і простим у виконанні наразі є тест визначення рівня загальних метанефринів у добовій сечі. Для цього буде необхідно зібрати добову сечу (першу вранішню сечу - в унітаз, далі збираємо у чисту ємність, додавши туди соляну кислоту (видають у лабораторіях), вранішню сечу наступного ранку теж додаємо в банку), заміряти кількість і відлити 150-200 мл в іншу суху чисту ємність і привезти до лабораторії, вказавши загальну кількість сечі за добу
-
За необхідності лікар призначить вам додаткові тести: рівень вільного кортизолу у добовій сечі, кортизол слини, адренокортикотропний гормон (АКТГ), метоксаміни у плазмі крові, адреналін і норадреналін у плазмі і сечі.
Важливо! Частіше за все на результати аналізів можуть впливати ліки, які ви приймаєте. Тому, будь ласка, підготуйте для лікаря перелік препаратів, що ви приймаєте, адже це може вплинути на результати обстеження і можливі призначення! Так, наприклад, гормональна мазь знизить суттєво рівень кортизолу і адренокортикотропного гормону.
Інструментальні методи дослідження
Основними методами дослідження надниркових залоз на сьогодні є комп’ютерна і магнітно-резонансна томографії. Якість картинки залежить від потужності апарату і його сучасності, від того чи проводився контраст. Ендокринні хірурги і ендокринологи не тільки орієнтуються на заключення радіологів, а й самостійно переглядають дослідження, адже думки можуть різнитися. Для наднирників характерні маленькі вузликові утворення, тому в ідеалі товщина зрізу томографії має бути 1,5-2,5 мм.
Обов’язково візьміть диск із записаною на нього томографією з собою на консультацію!!! Якщо вам не дали диску, то зазвичай інформація в центрах томографії зберігається принаймні 2 тижні, отже можна звернутися з запитом запису інформації на диск. Диск містить в рази більше інформації ніж плівка з дослідженням і дозволяє ендокринному хірургу прослідкувати всі зміни уздовж анатомічної ділянки, передивитися в різних проекціях.
Важливо: якщо у вас є підозра на феохромоцитому (пухлину наднирника, що виробляє адреналін), категорично не можна виконувати томографію з контрастом доки гормони не знаходяться під контролем спеціальних ліків (альфа-блокаторів, типу доксазозин), адже це може спричинити раптове виділення великої кількості адреналіну/норадреналіну із наступним виникненням гіпертонічного кризу та його можливими ускладненнями.
Ультразвукове дослідження надниркових залоз на сьогодні майже не використовують, адже ці органи дуже маленькі і знаходяться в товстому прошарку жирової тканини, що, особливо у людей із зайвою вагою, значно погіршує візуалізацію.
Хвороби надниркових залоз
До найрозповсюдженіших патологій відносять
-
Аденома (кортикостерома) наднирника
-
Первинний гіперальдостеронізм (с-м Кона)
-
Адренокортикальний рак
-
Андростерома
-
Гематоми, мієлоліпоми, нейрофіброми наднирників
-
Метастази інших видів раку у наднирники
Лікарі нашого ендокринологічного центру мають величезний досвід роботи із всіма можливими захворюваннями наднирників. З патологією надниркових залоз ви можете звернутися як до ендокринолога терапевта, так і до ендокринного хірурга, адже обидва займаються цими проблемами. Ми надаємо перевагу очній консультації в Києві, але консультуємо також онлайн.
Якщо мова йде про операцію, то краще записатися до професора Черенька С.М. Професор Черенько С.М. засновник школи лапароскопічної хірургії наднирників в Україні, успішно оперує пухлини наднирників вже більше 15 років. Має найбільший досвід лапароскопічної хірургії в Україні і один з найбільших в Європі. Як проходять лапароскопічні операції у виконанні професора ви можете подивитися на нашому youtube каналі або у блозі.
Сучасні хірургічні технології значно покращують операційний і післяопераційні періоди, мінімізуючи ускладнення. Це і застосування ультразвукового скальпелю і ножиць, апаратів біозварювання та сучасних методів зупинки кровотеч. Так крововтрата під час видалення надниркової залози (з пухлиною) зазвичай не перевищує 50-100 мл, майже всі пацієнти встають вже у день виконання втручання, а виписуються на 2-3 день після операції. На жаль, на сьогодні це майже неможливо в умовах державних клінік, адже устаткування сучасне і вартісне. Останнім часом всі операції, що проводить професор Черенько відбуваються на базі найкращих приватних клінік Києва. Обрати клініку і дізнатися про вартість операції ви можете під час консультації, адже різні випадки потребують різних методик і інструментів.