Паращитоподібні залози
Анатомічно, паращитоподібні залози, яких зазвичай 4, знаходяться на задній поверхні щитоподібної залози, чим і пояснюється їх назва. Проте на цьому зв'язок із щитоподібною залозою практично закінчується, адже вони мають зовсім іншу роль в організмі.
Паращитоподібні залози виробляють паратгормон, який регулює обмін кальцію в організмі (підвищує його рівень у крові). У деяких випадках секреція цього гормону підвищується, що спричиняє розвиток гіперпаратиреозу.
Якщо рівень кальцію при цьому підвищений, то мова йде про первинний гіперпаратиреоз, якщо нормальний або знижений – про вторинний гіперпаратиреоз, який найчастіше обумовлений дефіцитом вітаміну Д та/або зниженням функції нирок і розвитком хронічної ниркової недостатності. Розрізнити ці два стани є вкрай важливим, адже у першому випадку лікування буде хірургічне, а у другому – медикаментозне.
Інколи (частіше після операції на щитоподібній залозі) функція паращитоподібних залоз може значно знижуватися. Розвивається гіпопаратиреоз, наслідком якого є значне зниження рівня кальцію у крові.
Симптоми
Які симптоми допоможуть запідозрити порушення функції паращитоподібних залоз?
-
Втомлюваність, депресія, порушення сну
-
наявність сечокам’яної, жовчнокам’яної хвороби, виразкової хвороби шлунку, гастритів
-
наявність остеопорозу (зниження щільності кісткової тканини) та/або переломи кісток в анамнезі
-
сухість у роті, спрага, прискорене сечовипускання
-
судоми, відчуття повзання «мурашок», оніміння рук, обличчя
Дослідження
Які аналізи необхідно виконати на першому етапі обстеження паращитоподібних залоз?
-
Рівень кальцію крові (загального і іонізованого)
-
рівень паратгормону крові
-
рівень фосфору, креатиніну, вітаміну Д
Пізніше лікар може попросити Вас зібрати добову сечу, щоб дослідити рівень екскреції (виділення) кальцію.
Важливо! Виконання інструментальних методів дослідження (ультразвукове дослідження, комп’ютерна томографія чи сцинтиграфія) має призначати лікар після лабораторного підтвердження діагнозу!
Захворювання
Найчастіші захворювання паращитоподібних залоз, які трапляються в ендокринологічній практиці:
-
псевдогіпопаратиреоз
З патологією паращитоподібних залоз ви можете звернутися як до ендокринолога, так і до ендокринного хірурга нашого центру, адже обидва займаються цими проблемами. Наші лікарі віддають перевагу очній консультації, але консультують і онлайн мешканців як Києва, так і України.
Для запису на консультацію перейдіть за посиланням або зв’яжіться з нами за телефонами: +380964352400 +380664632400.
З проблемою первинного гіперпаратиреозу та його лікуванням ви можете ознайомитися на нашому youtube каналі (розповідає професор Черенько Сергій Макарович) та в нашому блозі (розповідає к.мед.н. Черенько Марія Сергіївна).